Energia - pozyskiwanie, oszczędzanie i magazynowanie


Energia termiczna Czy wiesz, że ogrzewając swoje mieszkanko wykorzystujesz najwyżej dziesięć procent energii a resztę wywalasz prosto w kosmos !!!
Energia elektryczna Czy wiesz, że prawie połowę swojej energii elektrycznej zużywasz całkowicie bez sensu ??
Energia słoneczna Czy wiesz, że dostęp do energii słonecznej jest praktycznie zawsze i w różnej formie, czyli na różnej długości fali świetlnej
     Trochę wprowadzenia
     Wszystko co tutaj napiszę dla elektronika będzie oczywistą oczywistością i nic w tej pisaninie nie odkryję, ale dla zwykłego ludzia nic tutaj nie jest oczywiste i to z bardzo wielu powodów.
     Ale zacznijmy od początku.
     W tej chwili mamy dwa rodzaje zasilaczy tzw. gniazdkowych czyli takich które są wkładane do gniazdka. Kiedyś był tylko jeden typ, czyli tzw liniowy. Dzisiaj też wprawdzie one są kupowane ale tylko i wyłącznie w tzw. bardzo dziadowskich firmach i od dziadowskich producentów sprzętu elektronicznego. A powinno się napisać od producentów z rozumem i wiedzą techniczną na poziomie szympansa, gdyż tego typu zasilaczy nie powinno się już sprzedawać przynajmniej od dziesięciu lat !!!.

     Tego typu zasilacze są całkiem innego rodzaju, ale nie będę opisywał jak one pracują, gdyż nikt tego i tak nie zrozumie. Napiszę to tak, zasilacze analogowe, czyli tego starego typu są po prostu ciężkie, czyli wyraźnie wyczujemy w ręku że w takim pudełeczku mamy kawałek sporego metalu. Natomiast zasilacze impulsowe, czyli tego nowego typu wyglądają tak jak by były w środku puste i są wyraźnie mniejszych rozmiarów.
     To są różnice fizyczne i łatwo rozpoznawalne dla każdego, ale akurat ta różnica nas praktycznie z punktu oszczędzania energii wcale nie interesuje.  
     Podstawowa różnica w pracy tych zasilaczy jest taka, ze ten analogowy, czyli stary, nawet kiedy nie pobiera NIC !!! prądu do zasilania jakiegoś urządzenia to i tak pobiera na tzw. biegu jałowym od 16mA do 22mA.
     Natomiast zasilacz impulsowy, czyli nowego typu pobiera średnio 1mA. Jak więc widzimy tylko dla jednej sztuki jest to olbrzymia różnica, a co jest jeżeli mamy takich zasilaczy kilka.
     Czyli jeden w telefonie bezprzewodowym, drugi przy skanerze, następny przy starej komórce [ nowe komórki już mają impulsowe ] jeszcze następny przy odbiorniku radiowym przenośnym [ tych jest dzisiaj najwięcej ], albo przy jakiejś ramce do wyświetlania zdjęć itd. itd.
     Tak więc średnio w każdym polskim domku bez żadnego problemu znajdzie się przynajmniej pięć sztuk, czyli daje nam to 100mA prądu wywalanego prosto w kosmos !!!.

     Ale uwaga !!!.
     Są w polskim handlu dostępne zasilacze i nowego typu ale polskich producentów, które też na pusto pobierają średnio 10mA.
     Te lepsze, czyli dobre są produkcji chińskiej i warto mieć to na uwadze, kiedyś lepiej opisze ten polski syf techniczny.
     Ale to jest jeszcze nie wszystko z tym problemem. Te zasilacze są zawsze włożone do gniazdek na zawsze i prąd z nich jest pobierany na takim poziomie zawsze i nawet wtedy kiedy wszystkie urządzenia do nich przyłączone są wyłączone !!!!!!!!.

     Pewnie teraz każdy pomyśli i ca ja biedny mam z tym problemem zrobić ?.
     A no właśnie ?. To nie jest żaden problem.
     Wywalamy te stare zasilacze do kosza i kupujemy nowego typu, czyli impulsowe i po problemie. Nie ważne jakiej będą one mocy i wydajności prądowej, gdyż i tak będą miały dużo większą niż te analogowe, ale należy tylko zwracać na napięcie wyjściowe, żeby było takie same jak na starym zasilaczu.
     Jeżeli miał 12V to musi być 12V w nowym, ale jeżeli stary miał maksymalny prąd dla przykładu 200mA to bez żadnego problemu możemy nowy zakupić o prądzie wyjściowym nawet i 1000mA a nawet i 1500mA i będziemy mieli ten luksus, że do tego jednego będzie można równolegle przyłączyć praktycznie wszystkie urządzenia jednocześnie.

     Teraz mamy dopiero problem
     Wszystko co tutaj napisałem to było mikruśkim problemem, ale w każdym polskim domku czy mieszkanku mamy dużo większy problem z bezmyślnym zużywaniem energii elektrycznej, gdyż nic w tej sytuacji nie mamy, ponieważ wszystkie urządzenia są wyłączone a pobieramy z sieci gdzieś około 500mA !!!.
    Zakładam, że na dzisiaj w polskich domach średnio jest dwa stacjonarne PC [ ale bywa i trzy i pięć ], czyli te szafy na biurkach. W Polsce PeCety stoją pod biurkami, bez sensu, ale nie ważne.
     Średnio jak mierzyłem taki PC pobiera prąd od 80mA do 120mA w stanie wyłączenia !!!!.
     To zależy oczywiście od producenta i tego co w nim mamy.

     Zaznaczam raz jeszcze
w stanie wyłączenia nie w czasie pracy.
     Tak więc co mamy, kiedy zsumujemy tylko kilka urządzeń przyłączonych do zasilaczy starego typu i te PC pod biurkami.
     Szacując te dane do dołu [ jest to niewiarygodnie zaniżone szacowanie ], otrzymujemy coś mniej więcej 300mA.
     Czyli trzysta miliamperów kiedy nic nie działa !!!!!, czyli każde urządzenie jest w stanie wyłączenia.
     Przyrównując to do bardziej wymiernej wielkości możemy powiedzieć, że mamy każdego dnia przez całe 24 godziny świecące się trzy żarówki typu energooszczędnego typu świetlówka. One średnio pobierają około 100mA przy mocy świecenia porównywalnej z konwencjonalną żarówką o mocy 80W czasem do 100W. To zależy też wyłącznie od producenta takich świetlówek.

    No, ale Polska to kraj najbogatszy na świecie i z największym dochodem na głowę i takie nędzne świecenie trzech żarówek przez całe lata to jest nic jak na kieszeń bogatego Polaka !!!!!!!!!.

     Ale to jeszcze nie wszystko
     Przecież w każdym mieszkaniu są jeszcze starego typu magnetowidy, nowe stacjonarne odtwarzacze DVD, kina domowe, modemy, routery, drukarki itd. itd.
     Tak więc sumując tylko prądy po najniższych wartościach otrzymujemy najbardziej skromną liczbę około 500mA dla jednego mieszkanka.
     Podkreślam to jest prąd kiedy wszystkie urządzenia są wyłączone a tylko są w stanie tzw. uśpienia.
     Co daje nam elektryczną moc pobieraną z sieci 115W mocy czynnej, przy napięciu sieci 230V.
     Teraz jeżeli to przeliczymy na kWh to otrzymamy dobową moc pobieraną z sieci energetycznej o wartości 2760W, czyli 2.76kWh dziennie.
     Czyli tyle pobieramy i zaraz ją wywalamy w kosmos !!!!!!!!! Dobre, prawda.
     A jak to ma się do całego kraju ?.
     Też z niedomiarem policzymy.
     Zakładamy że mamy tylko takich mieszkanek z takimi bardzo mądrymi ludzikami w ilości pięć milionów – 5 000 000 mieszkań. Tak więc przemnóżmy te dwie liczby i zobaczymy co otrzymamy.
     Ano otrzymujemy zawrotną liczbę 13 800 000 kWh pobranej energii i natychmiast wywalonej w powietrze !!!


Wkrótce tekst będzie dopisany, zapraszam.

Zbigniew Alama  +48 698 214 057    alfa@rubikon.pl

Wstęp do tematyki witryny
Energia termiczna Energia elektryczna Energia słoneczna
. Energia elektryczna-1 .
Projektowanie nowych rozwiązań Modernizacja elektroniki Projektowanie nowych rozwiązań
. Nowe rozwiązania techniczne .
. Oszustwa producentów .
. Ładowarki akumulatorów .
Żarówki LED
Rower elektryczny / elektroniczny
. ................................................... .
.
.